Pozitif Psikoloji Müdahaleleri

Carol Kaufman (2006)’a göre pozitif psikolojinin amacı, ideal işleyişe dair güvenilir teoriler geliştirmek ve sıradan ve sıradışı insanların hayatlarını desteklemek için bilimsel metodlar bulmaktır. Ve pozitif psikoloji uygulamaları bu hedefi gerçekleştirmek ve mutluluğu tekrar hayatlarımıza müdahil etmenin yoludur. Uzmanların bugün yoğun olarak kullandıkları pozitif psikoloji uygulamalarından, sizin de faydalı bulabileceğiniz popüler olanlarından bazılarının dökümünü aşağıda bulabilirsiniz.

 • Hayal Edilen Benlik Tekniği 

Hayal edilen benlik, ideal benliği hayal etmeye ve o ideal benliğin içerisindeyken hissedeceğimiz mutluluğu hayal etmeye dayalı bir yönlendirmeli pozitif psikoloji tekniğidir. Araştırmalar bu egzersizin bir katalizör görevi gördüğünü ve insanları yaşamak istedikleri hayata ulaşmaya ve hayal ettikleri gibi en üst düzeyde mutluluğa ulaşmaya teşvik ettiğini göstermiştir (Lyubomirsky and Sheldon, 2006).

Bu tekniği uygulamak ise çok kolay. Basamaklar ise şöyle:

 1. Kendinizi gelecekte, hayalini kurduğunuz yaşamı yanınızda olmasını istediğiniz insanlarla birlikte yaşadığınızı hayal edin.
 2. Şu anda zorlandığınız her şeyi başardığınızı ve bu başarılarınızdan gurur duyduğunuzu hayal edin.
 3. Kendinizi o hayali benliğinize bırakın ve o zaman hissedebileceğinizi düşündüğünüz mutluluğu ve pozitifliği taklit etmeye çalışın.
 4. Sonrasında ise, kendinize hayatın o aşamasına gelmek için neler yapabileceğinizi sorun ve yanıtlarınızı günlüğe kaydedin.
 • Yoga 

Pozitif psikoloji her yönüyle seküler bir anlayışa sahiptir.  Pozitif psikoloji, depresyon ve mutluluk ölçeği gibi nicel analizlere önem verdiği gibi, yoga, meditasyon ve farkındalık gibi nitel ve kendini geliştirmeye odaklı pratiklere de önem verir. 

Pozitif psikoloji, aynı zamanda budist farkındalık ilkelerini kapsar ve yoga duruşları ve meditasyon yoluyla manevi özgürlüğü teşvik eder (Cerezo, Ortiz Tallo, Cardenal, & De La Torre Luque, 2014; Cohn, Pietrucha, Saslow, Hult, & Moskowitz, 2014). Yoga pratikleri, ister akış meditasyonu olsun, isterse hatha yoga veya diğer popüler metodlar olsun, zihne ve vücuda rahatlatıcı bir his verir ve subjektif sağlık duygularını güçlendirmenin uygun bir yoludur. 

 • Bağışlama Egzersizi 

Kin ve şikayetleri hayatımızda tutmak iç huzurumuzu ve saadetimizi yok eder. İşte size günlük olarak takip edebileceğiniz ve kişiliğinize aşılayabileceğiniz bir pozitif psikoloji müdahalesi daha, affetme sanatı. 

Bu egzersiz, kendimizi geçmiş kızgınlıklardan kurtarmamıza ve hayata yepyeni bir şekilde odaklanmamıza yardımcı olur. Bu egzersizi uygulamak ise hayal edemeyeceğiniz kadar kolay.

 1. Boş bir kağıt alın ve geçmişte sizi inciten tüm kişileri ve olayları not edin.
 2. Her ismin yanına bu negatif olayın sizi nasıl kırdığını, hissettiğiniz tüm hisleri yazmaya çalışarak not edin (örneğin – üzgün, kızgın, aşağılanmış, umutsuz, kalbi kırılmış, ihanet edilmiş, nefret dolu vb.). 
 3. Ve bu olumsuz olaylar hakkında bir şeyler karalarken, bu iç karartıcı duyguların size nasıl geri gelmeye başladığını fark edin. 
 4. Şimdi, gözlerinizi kapatın, derin iki nefes alın ve bir kaç saniyeliğine rahatlayın. 
 5. Sonrasında ise, listedeki ve kalbinizdeki her ismi gözünüzün önüne getirin ve “Seni affediyorum.” deyin. Eğer siz hatalı iseniz bunu itiraf edin ve af dileyin.
 6. Bu bağışlama alışverişinin sizi bastırılmış kinlerden nasıl kurtardığına ve sizi temelden nasıl güçlendirdiğine dikkat edin.
 7. Gözlerinizi açın ve sizi etkileyen olumsuz olayları yazdığınız kağıda kalın harflerle AFFEDİLDİ ve ÖZGÜR yazın.
 • Pozitif Onaylamalar

Olumlu onaylamalar(İltifatlar), bize ani mutluluk ve gurur hissi verirler. Pozitif psikoloji uygulaması olarak onaylamalar zihnimizi pozitif taraflarımıza yönlendirir ve bizi olumlu davranmaya iter. Ve bunlar her gün kendimize sesli olarak tekrarlayabileceğimiz basit kısa cümleler olabilir. 

İşte kendimize söylemeyi seçebileceğimiz ve zihnimizi aydınlatacak bazı olumlu onaylamalar, çünkü mutluluk her gün yapmamız gereken bir seçimdir.  

 • Ben mutlu olmayı hak ediyorum.
 • Vücudumu ve zihnimi derinden seviyorum.
 • Bugün hayattaki güzel şeylere odaklanacağım.
 • Tüm geçmiş hatalarım için kendimi affediyorum.
 • Kimseye karşı hiçbir şekilde kin tutmuyorum.
 • Olan her şey iyilik içindir.
 • Ben bulunduğum anda yaşıyorum.
 • Bugünden itibaren eski alışkanlıklarımı bırakacağım ve yeni ve daha iyi olanları edineceğim.
 • Sahip olduğum her şey için şükrediyorum.
 • Ben bir savaşçıyım ve bununla baş edebilirim.
 • Kendimi bugünden itibaren seveceğim.
 • Her şey yolunda ve kendimle barışığım.

Psk. Eray Çiçek

Kaynakça

19 Best Positive Psychology Interventions + How to Apply Them https://positivepsychology.com/positive-psychology-interventions/